Uwaga na włosy po lecie

Włosy po lecie

Stare porzekadło głosi, że włosy pod koniec lata wypadają z głowy jak jesienią liście z drzew. I jest to w dużej mierze prawda, najbardziej budząca obawy u kobiet.

Ważny estrogen

 Upalne lato, takie jak w obecnym 2018 roku, to dla włosów czas i zły, i dobry.  Niekorzystny ze względu na możliwość choćby przesuszania kosmyków czy wpływu promieniowania UV. Pozytywny, bo gorąca pora roku jest okresem  zwiększonej produkcji przez organizm estrogenu. To kobiecy hormon mający korzystny wpływ na uwłosienie. Wpływa na lepsze odżywianie naszej czupryny oraz szybszy wzrost kosmyków. Gdy jednak słońce „odchodzi” na drugą ziemską półkulę, daje mniej ciepła, dni stają się krótsze, to organizm odpowiednio reaguje. Zmniejsza się produkcja estrogenu. Przypomina to sytuację kobiety po porodzie,  której ubywa żeńskiego hormonu i wypadają intensywniej włosy. Na szczęście w obu przypadkach nie ma powodu do wielkich zmartwień, bo to stan przejściowy.

Słoty, infekcje, dieta… zagrożenia dla włosów po lecie

Niższa produkcja estrogenu może być niejedyną przyczyną wzmożonego wypadania włosów w końcówce lata i jesienią. Słoty i chłodniejsze dni sprzyjają infekcjom. Podwyższona temperatura ciała (stany podgorączkowe, gorączki) może powodować zwiększone ubytki w owłosieniu. Niekoniecznie poprawią sytuację lekarstwa. Niektóre bowiem medykamenty, zwłaszcza antygrypowe, walcząc z chorobą, także przejściowo osłabiają organizm oraz kosmyki na głowie. Jesienne, intensywniejsze wypadanie włosów ma również inne źródło. Jest nim zmiana diety. Nasze menu różni się od tego letniego. W chłodniejsze dni mamy większe skłonności do spożywania tłuszczów a zapominania o warzywach i owocach. To prosta droga do niedoboru witamin i innych ważnych dla organizmu składników.

Jesienna profilaktyka

Średnio, dziennie wypada nam około sto włosów. W okresie jesiennym liczba ta może zwiększyć się do stu pięćdziesięciu. Nie należy tego traktować jako początku łysienia! Wystarczy zastosować kilka prostych zasad, aby zachować dobrą jakość owłosienia. Przede wszystkim warto pamiętać o pielęgnacji i stylizacji włosów opartej na naturalnych na przykład ziołowych kosmetykach, zwłaszcza szamponach. Pomogą także płukanki z rumianku, pokrzywy albo skrzypu. Do minimum należy ograniczyć suszenie włosów gorącym nawiewem i odłożyć na pewien czas prostownice. Jesień nie jest też najlepszą porą na wykonywanie trwałej czy używanie lakierów. Warto pomyśleć także o zbilansowanej diecie z potrawami gotowanymi, warzywami i owocami, co powinno dostarczyć organizmowi witaminy, aminokwasy, białko, cynk oraz żelazo.

To nie wszystko. Na włosy oddziałują niekorzystnie jesienne wiatry. Nie tylko burzą fryzury, ale niszczą uwłosienie. Jednym ze sposobów zaradzenia temu może być skrócenie włosów. Innym, dla  miłośniczek długich kosmyków, lekkie ich spięcie, co zniweluje niekorzystny wpływ.

A dla tych, którzy wakacyjne szaleństwo mają jeszcze przed sobą, polecamy artykuł o tym, jak dbać o włosy w trakcie lata.

Napisane przez

Trycholog Kliniki Handsome Men. Ponad siedmioletnie doświadczenie w pracy trychologa pozwala jej z łatwością dobierać odpowiednie dla każdego typu włosów kuracje, a także diagnozować i leczyć schorzenia skóry głowy. Doradza w zakresie doboru odpowiednich preparatów oraz metod pielęgnacji włosów, a także stylu życia, który sprzyja zachowaniu włosów w dobrej kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *