Czy krople żołądkowe są dobre na włosy?

krople żółądkowe

Koleżanki i znajome zapytały mnie kiedyś, czy to możliwe, że krople żołądkowe wcierane w skórę głowy wzmacniają włosy, a nawet wspomagają ich wzrost? Jest to pytanie bardzo sensowne i logiczne, ponieważ ten specyfik leczniczy zawiera zioła.

Kozłek, dziurawiec, mięta…

Krople żołądkowe wytwarza się z trzech podstawowych składników ziołowych. Są nimi korzeń kozłka lekarskiego, wyciąg z ziela dziurawca oraz liść mięty pieprzowej. Niektórzy producenci dodają jeszcze liść bobrka czy owoce gorzkiej pomarańczy.

No to może po kolei. Kozłek lekarski, znany też jako waleriana o charakterystycznym zapachu i smaku, pomaga w walce z łupieżem i reguluje pracę gruczołów łojowych. Charakteryzuje się też cechami bakteriobójczymi, co może mieć znaczenie w likwidowaniu łojotokowego zapalenia skóry. Te wszystkie cech waleriany wskazują, że może być czymś wartościowym w pielęgnacji głowy i włosów.

Dziurawiec jest ziołem, który łagodzi stany zapalne i pomaga pozbyć się łupieżu. Przede wszystkim wpływa na cebulki włosowe, przyspieszając wzrost kosmyków. Jego stosowanie zalecane jest zwłaszcza przy łysieniu plackowatym. Liść mięty pieprzowej z kolei posiada inne ważne dla włosów składniki. To bogate źródło żelaza, potasu, magnezu, wapnia oraz witamin A i C, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów. Ponadto działa kojąco na skórę głowy i w pewnym stopniu zapobiega łupieżowi. Liść bobrka jest źródłem żelaza i jodu, a więc składników istotnych dla stanu naszego owłosienia. Pomarańcze gorzkie wpływają delikatnie na pobudzenie cebulek włosowych.

A jednak nie!

I gdyby stosować wszystkie te zioła z osobna lub w mieszance to warte są polecenia, ale raczej nie w postaci kropli żołądkowych Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: alkohol. To on należy do ważniejszych składników kropli żołądkowych. Niektórym typom włosów nie szkodzi, ale w większości przypadków wpływa jednak niekorzystnie. Skutki uboczne mogą być bardziej dotkliwe niż osiągane korzyści. Alkohol doprowadza do przesuszania skóry i kosmyków. Pozostawmy więc krople żołądkowe do leczenia układu trawiennego, a skorzystajmy z naturalnych ziół lub profesjonalnych specyfików do pielęgnacji naszych włosów.

Napisane przez

Trycholog Kliniki Handsome Men. Ponad siedmioletnie doświadczenie w pracy trychologa pozwala jej z łatwością dobierać odpowiednie dla każdego typu włosów kuracje, a także diagnozować i leczyć schorzenia skóry głowy. Doradza w zakresie doboru odpowiednich preparatów oraz metod pielęgnacji włosów, a także stylu życia, który sprzyja zachowaniu włosów w dobrej kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *