Domowe preparaty vs. profesjonalne kosmetyki

kosmetyki naturalne vs profesjonalne

Oferta różnego rodzaju produktów przemysłu kosmetycznego lub farmakologicznego jest na naszym rynku przeogromna. Dotyczy to także pielęgnacji skóry głowy i włosów. Nadal wiele z nas preferuje stosowanie przede wszystkim preparatów czy kosmetyków wytworzonych z naturalnych składników – na przykład jaj, ziół, warzyw, owoców albo minerałów. Niektórzy przyrządzają je na własną rękę, nie do końca ufając masowym produktom. Czy domowe kosmetyki zdają egzamin w porównaniu z tym, co możemy kupić w supermarketach, sklepach drogeryjnych, aptekach albo z produktami używanymi w salonach kosmetycznych i fryzjerskich?

Na zakupach – gdzie jaka oferta

Kosmetyki najprostsze do codziennego użytku dla osób nie mających większych problemów z uwłosieniem są dostępne w sklepikach osiedlowych i supermarketach. Można tu znaleźć także produkty markowe do podstawowej pielęgnacji. Bardziej wymagający klienci powinni szukać właściwych produktów w placówkach drogeryjnych. Jest tutaj większy wybór. W zależności od ceny produkty możemy podzielić na kosmetyki popularne, semiselektywne i selektywne. O tych pierwszych już wspomniałam. Kosmetyki semiselektywne to tańsze linie ekskluzywnych marek, a selektywne są lepszymi odmianami. Istnieje jeszcze klasa premium najdroższych i najbardziej luksusowych produktów. Wiele z nich można kupić tylko w wybranych perfumeriach. W aptekach od dłuższego już czasu możemy kupić kosmetyki popularne, ale tu szukamy głównie preparatów do rozwiązywania specyficznych problemów. Rzadko kiedy są to jednak specyfiki medyczne. I wreszcie pora na kosmetyki profesjonalne. Są do nabycia poza zwykłymi placówkami handlowymi. Wykorzystywane są bowiem niemal wyłącznie w salonach fryzjerskich bądź kosmetycznych.

Domowe (nie)kosmetyki

Nie istnieją kosmetyki naturalne. To tylko umowna nazwa. Bo czy  żółtka, oleje wcierane w głowę czy płukanki z piwa można nazwać kosmetykami? Albo mieszanki ziół? Raczej nie. Takie naturalne produkty posiadają poza tym pewne ograniczenia w stosowaniu. O tym zdań kilka. Wiele składników odżywczych, choć rzeczywiście są w naturalnych produktach, ulega rozpadowi w procesie przetwarzania. Część z nich jest w postaci bardzo nietrwałej, więc ich działanie jest także krótkotrwałe. Poza tym wiele cennych dla urody substancji wymaga specjalnej obróbki laboratoryjnej, zatem w domowych kosmetykach ich nie znajdziemy. Przewaga profesjonalnych produktów nad domowymi polega głównie na tym, że są przebadane nim trafią na rynek. Wiadomo co używamy, jaki jest skład takiego preparatu. Usuwane są składniki mogące uczulać. Dzięki nowoczesnym technologiom kosmetyki profesjonale łatwiej i głębiej przenikną do miejsc będących źródłem naszych problemów z włosami czy skórą. Ponadto zawierają odpowiednią ilość substancji aktywnych wpływających na wysoką skuteczność. Przewaga nad produktami domowymi jest dość spora. Zresztą od dobrych kilku lat przemysł farmaceutyczny i kosmetologiczny korzysta z naturalnych produktów opartych choćby na wyciągach z roślin. Mimo to z produktów własnej roboty opartych nawet na recepturach naszych babć nie warto całkiem rezygnować. Doskonale sprawdzają się jako uzupełnienie profesjonalnych kuracji. Co więcej, są lepsze niż niektóre popularne i tanie produkty z supermarketów.

Napisane przez

Trycholog Kliniki Handsome Men. Ponad siedmioletnie doświadczenie w pracy trychologa pozwala jej z łatwością dobierać odpowiednie dla każdego typu włosów kuracje, a także diagnozować i leczyć schorzenia skóry głowy. Doradza w zakresie doboru odpowiednich preparatów oraz metod pielęgnacji włosów, a także stylu życia, który sprzyja zachowaniu włosów w dobrej kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *