Dieta i matowiejące włosy

matowiejące włosy

Suche, matowiejące czy wręcz matowe włosy, to spory problem wielu kobiet. Bardzo częstą przyczyną takiego stanu rzeczy jest dieta, oczywiście ta źle zbilansowana. Oto kilka uwag na ten temat.

Matowiejące włosy przez odchudzanie?

Zgrabna figura to marzenie większości z nas. Zaprogramowane na odchudzanie sięgamy po różne preparaty, odżywki, ograniczamy kalorie. Niestety, nie zawsze to wychodzi na zdrowie naszym kosmykom. Szczególnie szkodliwe są diety radykalnie niskokaloryczne. Jedną z nich jest 1000 kalorii (tak naprawdę to jest 1000 kilokalorii). Można ją stosować według domowych przepisów, ale też coraz więcej firm cateringowych oferuje posiłki o tej zawartości kalorii. Jakie jest zatem zagrożenie dla naszej czupryny? Otóż organizm traktuje włosy (obok paznokci) jako najmniej istotny składnik naszego ciała. Dlatego w ostatniej kolejności je odżywia. Przy diecie niskokalorycznej zaspokajane są najważniejsze organy. Witaminy trafiają natomiast do budulca kosmyków na końcu. Konkretnie w przypadku diety 1000 kalorii otrzymujemy w posiłkach mniej energii niż jej zużywamy. I jak reaguje organizm? Włącza się na tryb oszczędnościowy, a to oznacza spowolnienie metabolizmu oraz niedożywienie włosów oraz paznokci. Uwłosienie staje się matowe i suche.

Jak pogodzić odchudzanie z dobrą kondycją włosów?

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porad specjalisty – dietetyka. Może pomóc także trycholog. Odchudzanie z dobrą kondycją można próbować pogodzić też na własną rękę. Trzeba jednak pamiętać o ważnych zasadach. Dieta musi być zbilansowana. Oznacza to urozmaicone posiłki na tyle, by znalazły się w nich produkty zawierające białka, tłuszcze oraz węglowodany. Dieta musi uwzględniać ponadto zawartość krzemu, potasu oraz witamin z grupy B. A czego warto unikać? Przede wszystkim nadmiernej ilości alkoholu, herbaty i kawy. Włosom nie pomaga w nadmiarze także sól, żółty ser, margaryna, a nawet białe pieczywo. Należy także unikać szczawianów, które występują w szpinaku, szczawiu, rabarbarze czy botwince. Ograniczają bowiem przyswajanie ważnych dla włosów cynku, magnezu i wapnia. Masowe spożywanie winogron też może zaszkodzić ze względu na wysoką zawartość cukrów.

Napisane przez

Trycholog Kliniki Handsome Men. Ponad siedmioletnie doświadczenie w pracy trychologa pozwala jej z łatwością dobierać odpowiednie dla każdego typu włosów kuracje, a także diagnozować i leczyć schorzenia skóry głowy. Doradza w zakresie doboru odpowiednich preparatów oraz metod pielęgnacji włosów, a także stylu życia, który sprzyja zachowaniu włosów w dobrej kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *