Codzienne szczotkowanie włosów. Konieczne czy nie?

szczotkowanie włosów

Niektóre z nas sądzą, że lepiej jest pozostawić włosy na głowie w spokoju niż intensywnie się do nich „dobierać”. Rzekomo pozostawione bez ingerencji szczotki czy grzebienia uwłosienie samo sobie reguluje wzrost, nie jest narażone na przypadkowe wyrywanie kosmyków. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie kosmetyki do mycia i pielęgnacji. To jednak mit…

Szczotkowanie włosów – główne zalety

Szczotkowanie i rozczesywanie włosów bardzo korzystnie wpływają na włosy i skórę głowy. To czynności przy długiej fryzurze mogące zająć nam trochę czasu, ale warto go na to poświęcić. Nasze prababcie miały wpisaną taką pielęgnację do stałego rytmu dnia, nierzadko dwukrotnie tj. rano i wieczorem. Był to niemal rytuał przed lustrem.

Prawidłowe szczotkowanie, co warto podkreślić, wbrew obawom niektórych kobiet nie sprzyja nadmiernemu wypadaniu kosmyków. Pozbędziemy się jedynie tych najsłabszych, w których miejsce wyrosną nowe, silniejsze. Używanie szczotki czy grzebienia ma trzy podstawowe zalety. Pierwsza to poprawa krążenia krwi, a w rezultacie więcej tlenu i substancji odżywczych dopływających do mieszków. To z kolei wzmacnia włosy i nadaje im blasku. Szczotkowanie (to druga zaleta) oczyszcza skórę głowy z drobnego kurzu i brudu, które gromadzą się w ciągu dnia. Usuwa także starą keratynę. I wreszcie używanie szczotki powoduje rozprowadzanie sebum (substancja wytwarzana przez gruczoły łojowe) po naszych kosmykach, zapewniając warstwę ochronną choćby przed słońcem.

Jak i czym szczotkować włosy?

Panuje przekonanie, moim zdaniem słuszne, że trzeba wykonać sto pociągnięć szczotką, by idealnie wypielęgnować uwłosienie. Super byłoby też uczynić to dwukrotnie, a więc rano i wieczorem. Niestety, najczęściej brakuje czasu. Lepiej zatem wybrać porę poranną. Wtedy mamy więcej w kosmykach sebum.

Podczas szczotkowania obowiązują jednak pewne ograniczenia. Przede wszystkim nie pielęgnujemy w ten sposób włosów po ich umyciu czyli mokrych. Wtedy ewentualnie należy jedynie skorzystać z grzebienia o szerokich zębach. Technika szczotkowania nie jest skomplikowana.  Wykonujemy to kilkadziesiąt razy najpierw od szyi przez boki do czoła z głową pochyloną w dół. Potem w kierunku odwrotnym. Nie warto zbyt intensywnie szczotką penetrować skóry głowy, gdyż pobudzamy w ten sposób gruczoły łojowe. Zapytacie pewnie, jakiej szczotki używać? Odpowiedź jest dość prosta: z naturalnego włosia. Najpopularniejsze są z dzika. Natomiast profil szczotki powinien być dostosowany do kształtu głowy i długości kosmyków. O szczotkę należy dbać. Jednym ze sposobów jest wyczesywanie z użyciem grzebienia nasączonego spirytusem. Jeżeli korzystamy ze szczotki plastikowej, to należy ją raz w tygodniu umyć w wodzie z szamponem lub mydłem.

Napisane przez

Trycholog Kliniki Handsome Men. Ponad siedmioletnie doświadczenie w pracy trychologa pozwala jej z łatwością dobierać odpowiednie dla każdego typu włosów kuracje, a także diagnozować i leczyć schorzenia skóry głowy. Doradza w zakresie doboru odpowiednich preparatów oraz metod pielęgnacji włosów, a także stylu życia, który sprzyja zachowaniu włosów w dobrej kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *